28 Czwartek
banner1

Przedszkole nr 253 „Akademia Pana Kleksa”

ul. Antka Rozpylacza 2
01-107 Warszawa
tel. 22 836 79 13 fax 22 877 32 09
e-mail: p253@eduwarszawa.pl

 

Projekt "Niepodległa"

 
Przedszkola z warszawskiej Woli (w tym także i nasze) rozpoczęły działania dotyczące obchodów 100-lecia Niepodległości Polski wspólnie włączając się w projekt „Niepodległa”, którego celem jest budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, wycieczkach, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności. 
 
Projekt będzie realizowany w Przedszkolach
od miesiąca października 2017r. do listopada 2018r.
Wszelkie informacje dotyczące realizacji projektu
możecie Państwo obejrzeć na stronie:
 
https://www.facebook.com/wolskieprzedszkolaki/
 
Jednym ze środków realizacji projektu „Niepodległa” jest zapoznanie przedszkolaków z projektem przygotowanym dzieci przez Instytut Pamięci Narodowej - „Historia w kolorach”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych odbiorców historii najnowszej. Jego głównym celem jest zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie, w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych – godło, flaga i hymn.
W ramach projektu powstał krótki film animowany „ Polak Mały”, trójwymiarowa książeczka i kolorowanki, będące kartami pracy do zajęć w grupie, gra edukacyjna oraz książeczka z piosenkami. Wykorzystywane będą również jako materiały uzupełniające takie jak gry internetowe, nawiązujące do postaci i obrazów pojawiających się w filmie oraz klasyczne puzzle.
W ramach realizacji projektu „Niepodległa” odbędzie się cykl zajęć edukacyjnych związanych z tematem zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, bibliotekę publiczną oraz wolskie przedszkola. O efektach oraz sposobach realizacji projektu będziemy informować Państwa na bieżąco. Szczególnie jeśli chodzi o wyjścia dzieci do muzeum, do biblioteki, w znane miejsca pamięci narodowej (Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Józefa Piłsudskiego, pomnik „Polegli – Niepokonani”)
 
22.05.2018 - Wycieczka do Zamku Królewskiego w Warszawie
 
Kto nie jest ciekawy, co król nosił w kieszeni? Na zajęciach dzieci poznały drobiazgi, które zazwyczaj król Stanisław August miał przy sobie. Warsztaty były okazją do omówienia typowego dnia władcy i przedmiotów, które go otaczały. Dzieci wzięły udział w związanych z tematem zajęciach plastycznych. Ponadto przedszkolaki dowiedziały się dlaczego wąsaty generał z portretu w pałacu Pod Blachą ma taki wysoki kołnierz oraz jak się bawił, kiedy był mały, i co robił, kiedy był dorosły.
 
 
 
11.05.2018 - Praca konkursowa " Polska - Mój Dom"
 
Tego dnia przedszkolaki miały za zadanie wykonanie wspólnej pracy plastycznej pt. "Polska - mój Dom". Każdy zgodnie stwierdził, że praca musi być duża i przedstawiać flagę Polski. Dzieci nie poszły na łatwiznę i zrezygnowały z pomalowania pracy farbami, a zamiast tego wykleiły flagę za pomocą krepiny. Efekt był oszałamiający. Druga część pracy polegała na wycięciu konturu Polski i narysowanie w nim tego, co kojarzy nam się z domem. Dzieci od razu zabrały się do pracy i tak powstała wspólna praca, przedstawiająca kolorowy dom z tęczą i ogrodem. Na koniec obie części zostały połączone, a efekt był oszałamiający! Mamy nadzieję, że jury doceni starania Misiaków ;)
 
  
 
05.04.2018   - Warsztaty "O Niedźwiedziu Wojtku"
 
Tego dnia dzieci uczestniczyły w lekcji z edukatorem, która miała przybliżyć im niesamowitą historię związaną z przemiłym zwierzakiem. Otóż Miś Wojtek był prawdziwym brunatnym niedźwiedziem ,który w wieku trzech miesięcy został adoptowany przez polskich żołnierzy II Korpusu Armii Andersa. Wychowywany wśród ludzi był przekonany o swoim człowieczeństwie i wkrótce sam został żołnierzem. Otrzymał nawet stopień szeregowca oraz własną książeczkę wojskową. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem tej historii, a niektóre z nich zapragnęły mieć takiego zwierzaka we własnym domu.. ;)
 
  
 
 
04.04.2018 - Wycieczka po Warszawie
 
Tego dnia najstarsze przedszkolaki z "Akademii Pana Kleksa" udały się na wycieczkę po Warszawie. Pan przewodnik zadbał o to, aby dzieci odwiedziły jedne z najważniejszych miejsc naszej Stolicy. Spacer przy wiosennym słońcu w Parku Saskim, był pierwszym punktem zaplanowanej wycieczki. Przedszkolaki miały okazję odwiedzić Grób Nieznanego Żołnierza, który jest symbolem oddania hołdu poległym w walkach nieznanym bohaterom oraz zobaczyć zmianę warty przy grobie. Zrobiło to na nich ogromne wrażenie. Inną atrakcją był Pałac Prezydencki, który mieści się na warszawskim Starym Mieście. Przedszkolaki poznały jego historię oraz nazwiska najważniejszych osób, dla których był domem.
 
  
 
 
06.03.2018 warsztaty pt. „ Symbole Polski?”
 
W ramach realizacji projektu „ Niepodległa” w dniu 06.03.2018 r. dzieci z grupy Misiaków uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Panią edukator z Muzeum Historii Polski. W czasie spotkania dzieci poznały znaczenie słowa "symbol" , dyskutowały o tym co oznaczają kolory na naszej fladze oraz co symbolizuje Orzeł, znajdujący się na naszym godle. Na koniec Pani edukator przeprowadziła z dziećmi ciekawą zabawę ruchową oraz rozdała dzieciom interesujące książeczki, które w przyjemny sposób lepiej przybliżą im tematykę związaną z Polską. Dzieci były zachwycone zajęciami i z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę Pani edukator.
  
 
 
06.02.2018r – warsztaty „Co to jest historia?” 
 
Kolejne spotkanie edukacyjne w ramach realizacji projektu „Niepodległa” przybliżyło przedszkolakom podstawowe pojęcia z zagadnienia związane z historią Polski. Dzieci wysłuchały opowieści o początkach Państwa Polskiego wspartej zdjęciami, planszami, mapami i eksponatami nawiązującymi do tamtych czasów. Poznały historię panowania pierwszych królów – Mieszka, Bolesława Chrobrego… Dowiedziały się także jak wyglądało życie ówczesnych Polaków – czym się zajmowali, jak się ubierali, jakie mieli zwyczaje… Na zakończenie każde dziecko otrzymało mapkę Polski Piastów. Była to dla przedszkolaków niezwykle ciekawa lekcja wprowadzająca je w świat historycznych faktów z dziejów Polski. Poznały także znaczenie słowa „historia”.
 
     
 
 
28.11.2017r – wycieczka do Sejmu 
 
Tego dnia przedszkolaki z gr. V udały się na wycieczkę do Sejmu. Zostały oprowadzone przez przewodnika po całym niemalże budynku, zaglądając w miejsca, do których na co dzień mało kto ma dostęp. Podziwiały makietę sejmowego budynku i jego okolic, jednocześnie przysłuchując się ciekawostkom dotyczącym poszczególnych pomieszczeń. Największy zachwyt i zainteresowanie wywołała oczywiście sala obrad, w której przez chwile dzieciaki mogły poczuć się jak ważni dorośli. Dowiedziały się, że spotykają się tam posłowie, a także premier i prezydent Polski, by wspólnie decydować o ważnych dla naszego kraju sprawach. Oczywiście, nie zabrakło deklaracji „Ja też kiedyś będę posłem”. 
 
  
 
 
27.11.2017r – warsztaty „Co to jest Niepodległość?” 
 
Dzieci z gr. V uczestniczyły w pierwszym z cyklu warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Niepodległa” przez Muzeum Historii Polski. Spotkanie miało tytuł „Co to jest Niepodległość?”. Dzieci dowiedziały się kilku istotnych faktów historycznych z dziejów Polski, opowiedzianych im w zrozumiałym dla nich języku poprzez pogadankę, prezentację multimedialną, zdjęcia oraz tematyczne ilustracje. Szukały odpowiedzi na pytania: O co walczyli polscy żołnierze? Co to znaczy być Polakiem? Dlaczego Polacy nie byli wolni? Poznały bliżej postać marszałka Józefa Piłsudskiego oraz powody, dla których doszło do rozbiorów Polski – co to znaczyło dla Polaków i jak doszło do odzyskania niepodległości i co tak właściwie ten termin znaczy. 
 
 
07.11.2017r – obchody Święta Niepodległości
 
Tego dnia dzieciaki z całego przedszkola, a nie tylko uczestnicząca w projekcie gr. V, zostały wprowadzone w tematykę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Wspólnie odśpiewano Hymn Polski, zachowując w trakcie odpowiednią postawę, zapoznano dzieci z postacią Józefa Piłsudskiego, a następnie w każdej z grup odbyły się tematyczne zajęcia. Gr. V obejrzała film „Polak Mały”, wspólnie wyrecytowała wiersz W. Bełzy „Kto Ty jesteś” oraz rozmawiała na temat symboli narodowych – flaga, godło, hymn. Na zakończenie dzieci wykonały Godło Polski techniką origami. W przedszkolu pojawiła się także tablica informacyjna o rozpoczęciu obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
 
  
 
 
06.11.2017r – lekcja edukacyjna w bibliotece 
 
W ramach wprowadzenia w tematykę projektu „Niepodległa” dzieci z gr. V „Misiaki” udały się do biblioteki na lekcję edukacyjną pt. „Mały Polak to ja”. Poznały tam legendę o początkach powstania państwa polskiego pt.  „O Lechu, Czechu i Rusie”, poznały pochodzenie oraz symbolikę jednego z symboli narodowych – godła, którego wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków, do obecnej formy orła białego na czerwonym tle ze złotą koroną i pazurami. Obejrzały także film na temat symboli narodowych, a także wykonały kotyliony na Święto Odzyskania Niepodległości. 
 
  

Kontakt

Przedszkole nr 253
„Akademia Pana Kleksa”
Dyrektor:
mgr Natalia Sztekler
 
ul. Antka Rozpylacza 2
01-107 Warszawa
tel: 22 836 79 13
fax: 22 877 32 09
e-mail: p253@eduwarszawa.pl

Mapa dojazdu

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.